Blog dietetyczny Eatfit24

 • 30/06
  2017

  WITAMINA C

   

  Witamina  C (kwas askorbinowy) występuje w produktach roślinnych, przede wszystkim w surowych owocach i warzywach. Owoce najbardziej bogate w kwas askorbinowy to: owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, truskawki, kiwi oraz cytrusy. Natomiast z warzyw: papryka, nać pietruszki, oraz warzywa kapustne (najwięcej w: brukselce, jarmużu i brokułach). W Polsce bardzo istotną rolę w ogólnej podaży witaminy C odgrywają ziemniaki, ze względu na ich duże spożycie.

   

  Witamina C jest najmniej trwałą z witamin. Konserwowanie żywności np. kwasem benzoesowym, suszenie, naświetlanie promieniami UV, a nawet niektóre leki niszczą kwas askorbinowy.

   

  Witamina C wpływa korzystnie na wchłanianie żelaza, co jest istotne zwłaszcza w niedokrwistości lub niedoborach żelaza. Ponadto witamina C zaliczana jest do grupy przeciwutleniaczy.

   

  Stan, gdy występują głębokie niedobory witaminy C nazywa się szkorbutem (inaczej gnilicą),  w którym obserwowane są objawy, takie jak: nadmierne rogowacenie naskórka, niedokrwistość, czy krwanie dziąseł. Jednak występowanie tego zjawiska obecnie jest niezwykle rzadkie.

Nasi specjaliści

Mgr Natalia Szmyt

Absolwentka Gdańskiego Uniwer- sytetu Medycznego – studia licenc- jackie na kierunku Dietetyka oraz Akademii Morskiej w Gdyni – studia magisterskie na kierunku To- waroznawstwo, specjalność Usługi Żywieniowe i Dietetyka. Ukończyła również studia podyplomowe na Uni- wersytecie Warmińsko - Mazurskim – Menedżer Jakości i Bezpieczeństwa Żywności. Interesuje się chemią żywności, związkami bioaktywnymi oraz ich zmianami zachodzącymi podczas przetwarzania żywności.
 
 
Mgr inż. Sylwia Moroz

Absolwentka Uniwersytetu Warmiń- sko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku Dietetyka
oraz Technologia Żywności i Żywienie Człowieka. Dieta to dla niej styl życia, w którym oprócz odpowiedniego jedzenia, podstawą jest ruch i pozyty-wne myślenie. Interesuje się psycho- logicznymi aspektami odżywiania, dlatego też jest zwolenniczka holistycznego i indywidualnego podejścia do każdej osoby w myśl dewizy: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jest promotorką nie tyle pomocy doraźnej, co działania długofalowego, uczącego mądrych wyborów żywieniowych.
 
 
Lic. Wioletta Dobkowska

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Posiada dużą wiedzę z zakresu dietoterapii otyłości i choroby refluk- sowej przełyku, o której pisała pracę licencjacką. Jej pasją jest eksperymen- towanie w kuchni, tworząc niskokalo- ryczne potrawy.
Newsletter
Chcesz być na bieżąco informowany o promocjach, nowościach oraz otrzymywać niezbędne informacje dot. zdrowego żwywienia ? Zostaw nam swój adres email.