Określenie „superfruits” to podkategoria dobrze znanego superfoods (super jedzenia), zawężająca grupę surowców do owoców. Zgodnie z umowną definicją, superfoods to żywność bogata w składniki pokarmowe, które wykazują szczególnie korzystny wpływ na organizm człowieka. Największą wartość żywieniową oraz zawartość związków bioaktywnych zawierają przede wszystkim owoce sezonowe.

 

1.Maliny

Zawierają wysoce przeciwutleniający składnik – kwas elagowy, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu spożywanie malin wspomaga np. leczenie przeziębienia. Ponadto owoce te to doskonałe źródło polifenoli, folianów, witamin z grupy B oraz fitamin, również działających silnie antyoksydacyjne. Bardzo wyjątkowym składnikiem malin jest keton malinowy, dzięki któremu owoce te mają charakterystyczny, przyjemny zapach oraz wykazują zdolność do przyspieszania metabolizmu.

 

2.Truskawki

Są również źródłem kwasu elagowego, wspierającego układ immunologiczny. Udowodniono, że truskawki zawierają znacznie więcej witaminy C niż cytrusy. Unikalnymi składnikami tych czerwonych owoców są fitoncydy i bromelaina. Pierwsze z nich są to naturalne substancje wydzielane przez rośliny, działające silnie bakteriobójczo, dzięki czemu zjadanie truskawek sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych (np. trądziku). Z kolei bromelaina to enzym, któremu przypisuje się pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Truskawki to także źródło przeciwutleniających polifenoli – pelargonidyn, które odpowiadają za intensywnie czerwoną barwę tych owoców.

 

3.Porzeczki

Ich skórka również charakteryzuje się bogactwem związków polifenolowych – delfinidyn i cyjanidyn. Udowodniono, że czarna porzeczka zawiera ich o ok. 40% więcej niż czerwona. Ponadto owoce te to dobre źródło błonnika pokarmowego i pektyn. Dowiedziono, że napar z porzeczek pomaga łagodzić stany zapalne jamy ustnej, zbija gorączkę i pozwala zwalczać biegunkę. Co więcej, uzupełnianie codziennej diety w te owoce, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych oraz wspomaga leczenie kamicy nerkowej.

 

4.Borówki

Aktywność przeciwutleniająca związków zawartych w borówkach jest jedną z najwyższych spośród wszystkich znanych owoców. Uważa się je za doskonałe źródło antocyjanów, karotenoidów, kwasu elagowego oraz witaminy E, K i C. Co ciekawe, związki zawarte w borówkach stymulują produkcję kolagenu, co zapobiega przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych oraz poprawia ukrwienie gałki ocznej.