Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon Aiton) to ciemnozielona roślina z rodziny wrzosowatych. Największe jej plantacje znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Holandii. Owoce żurawiny są eksportowane do Europy głównie przez Amerykanów (w formie konserwowanej). Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania owoców tej rośliny, jak również wyciśniętego z nich soku, to przede wszystkim wspomaganie prawidłowej pracy nerek oraz leczenie schorzeń dróg moczowych.

 

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze żurawiny

Udowodniono, że koncentrat z soku owoców żurawiny (zarówno rozcieńczony wodą w stosunku 1:1, jak i 1:32) intensywnie hamuje namnażanie 6 szczepów bakteryjnych odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych. W innym badaniu wyizolowano z soku żurawinowego 10 frakcji antocyjanowych (naturalnych brawników) i proantocyjanidynowych (prekursorów barwników polimetynowych) i dowiedziono, że wrażliwość na te pierwsze wykazuje szczep gronkowca złocistego a na drugie – większość bakterii Gram-dodatnich. Ponadto amerykańscy naukowcy zaobserwowali zahamowanie wzrostu 7 z 8 badanych dermatofitów (grzybów), które zostały wystawione na działanie soku żurawinowego (m.in. Microsporum canis, Epidermophyton floccosum).

 

Jak żurawina działa na drogi moczowe?

Żurawina jest skuteczna w zwalczaniu infekcji układu wydalniczego, ponieważ zawarte w niej składniki uniemożliwiają przyłączenie bakterii Gram-ujemnych do powierzchni błony śluzowej dróg moczowych. Przyleganie tych mikroorganizmów do receptorów komórkowych skutkuje rozwojem poważnych infekcji o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, stąd też spożywanie owoców z żurawiny bądź picie wyciśniętego z nich soku, skutecznie uniemożliwia rozwój zakażenia. Drobnoustrojem najczęściej wywołującym infekcje pęcherza i dróg moczowych jest Gram-ujemna pałeczka E. coli (Escherichia coli), której związanie z błoną śluzową układu wydalniczego skutecznie uniemożliwia żurawina, jednocześnie ułatwiając wypłukiwanie tej bakterii z organizmu.