Celiakia: gluten - male ziarenko, wielki problem !

Gluten, białko obecne w pszenicy, żywności zbożowej i innych produktach, może wywoływać szereg problemów zdrowotnych u osób cierpiących na celiakię. Celiakia to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której spożycie glutenu prowadzi do uszkodzenia śluzówki jelita cienkiego. Jedną z ciekawych kwestii dotyczących tego procesu jest sposób, w jaki gluten wpływa na jelita pacjentów z tą chorobą.

Głównym mechanizmem działania jest reakcja immunologiczna na gluten. Osoby cierpiące na celiakię mają w swoim organizmie specyficzne przeciwciała, znane jako przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG). Gdy spożyją gluten, te przeciwciała rozpoczynają proces zapalny, który uszkadza kosmki jelitowe, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Co ciekawe, to nie sam gluten jest bezpośrednio toksyczny dla osób z celiakią, ale reakcja immunologiczna na niego.

W wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych dochodzi do zaniku ich struktury, co prowadzi do zmniejszenia zdolności organizmu do wchłaniania składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i białka. To z kolei może prowadzić do objawów takich jak biegunka, utrata masy ciała, zmęczenie, niedobory witamin i minerałów.

Dlatego ważne jest, aby osoby cierpiące na celiakię przestrzegały diety bezglutenowej, aby unikać glutenowej żywności i produkt=ów zawierających gluten. Dzięki temu mogą uniknąć uszkodzenia swoich jelit i złagodzić objawy związane z tą chorobą. Celiakia jest chorobą przewlekłą, ale jej kontrola poprzez odpowiednią dietę może znacznie poprawić jakość życia pacjentów.