Czy gluten wpływa na Twoje samopoczucie? Sprawdź, czy masz celiakię!

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w temat celiakii i nietolerancji glutenu, aby lepiej zrozumieć, dlaczego gluten może szkodzić niektórym osobom. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły, warto zaznaczyć, że gluten to białko występujące w ziarnach wielu zbóż, takich jak pszenica, żyto i jęczmień.

Celiakia: Autoimmunologiczna Choroba Jelitowa

Celiakia to autoimmunologiczna choroba jelitowa, która dotyka osoby wrażliwe na gluten. Jednak nie jest to zwykła nietolerancja pokarmowa. To choroba, która powoduje, że system odpornościowy organizmu atakuje i uszkadza śluzówkę jelita cienkiego w reakcji na spożywane produkty zawierające gluten.

Objawy Celiakii

Objawy celiakii mogą być różnorodne i nie zawsze łatwe do zidentyfikowania. Mogą obejmować biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia, zmęczenie, nudności, wymioty, problemy ze skórą i wiele innych. Co ważne, nieleczony problem może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedokrwistość, osteoporoza, problemy z płodnością a nawet zwiększone ryzyko raka jelita. U kobiet obserwuje się skrócony okres płodny zaś u mężczyzn obniżone parametry nasienie, obniżenie libido, impotencję.

Nietolerancja Glutenu: Skomplikowana Różnica

Niektórzy ludzie doświadczają nietolerancji glutenu, co oznacza, że nie są w stanie strawić glutenu prawidłowo. To nie jest jednak choroba autoimmunologiczna jak celiakia. Objawy nietolerancji mogą obejmować biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia i inne dolegliwości, ale nie powoduje ona uszkodzenia jelit.

Czemu Gluten Szkodzi

Dlaczego gluten szkodzi osobom z celiakią i niektórym z nietolerancją glutenu? Odpowiedź leży w reakcji organizmu na to białko. Osoby z celiakią reagują na gluten atakując swoje własne tkanki, co prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych. Kosmki te są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych, więc ich uszkodzenie może prowadzić do niedoborów żywieniowych i związanych z nimi skutków zdrowotnych (np. anemii czy krzywicy), a nawet do niedożywienia zagrażającego życiu.

W przypadku nietolerancji glutenu, organizm może po prostu nie przetwarzać glutenu w sposób efektywny, co powoduje objawy trawienne.

Leczenie

Jeśli masz podejrzenia, że problem może Ciebie dotyczyć, zalecamy konsultację z lekarzem. Diagnoza i odpowiednie badania pomogą ustalić czy rzeczywiście masz celiakię, nietolerancję glutenu lub inne problemy zdrowotne z tym związane. Rozpoznanie wymaga kompleksowej oceny. Lekarz bierze pod uwagę objawy i wyniki m.in. badania krwi oraz badania histopatologicznego wycinka jelita cienkiego (w przypadku dzieci i młodzieży możliwe jest odstąpienie od wykonania biopsji).

Obecnie sprawdzonym sposobem leczenia problemu jest ścisła dieta bezglutenowa, która pomaga w złagodzeniu objawów nietolerancji glutenu u osób, które na niego reagują.

Podsumowanie

Wniosek jest taki, że gluten może szkodzić niektórym osobom, zwłaszcza tym z celiakią lub nietolerancją glutenu. Dla większości ludzi gluten jest bezpieczny i stanowi ważny składnik diety, dostarczając cenne składniki odżywcze. Jednak dla tych, którzy cierpią na celiakię lub nietolerancję, eliminacja glutenu z diety jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Warto konsultować się z lekarzem w przypadku podejrzeń o te stany, aby uzyskać dokładną diagnozę i plan leczenia.

Pamiętajmy, że zdrowa dieta może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego zrozumienie, dlaczego gluten szkodzi niektórym osobom, jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji i samopoczucia.